Causes And Treatments Of Fingertips Peeling

Parmak Ucu Peeling'in ekranında ve TedavileriParmak uçlarının soyulması  hem erkeklerde hem de kadınlarda son derece yaygın bir sağlık durumudur. Günlük yaşamda insanlara olan parmak uçlarının soyulmasının neden olduğu vardır  . Parmak uçlarında soyulmanın bazı nedenleri bir miktar önlemle giderilebilirken, diğerleri tıbbi yardım gerektirebilir. Eğer parmak uçları soyma ev tedavi yöntemleri doktorunuza danışın rağmen devam eder. Nedenlerini parmak uçlarında, tedavilerde ve çok daha fazlasında makalemizde sunuyoruz.

Parmak Uçlarının Soyulmasının nedeni

Çevresel faktörler ve tıbbi durumlar parmak uçlarının nedenleri arasındadır. Parmak uçlarında soyulmanın ana nedenleri listesi listelenmiştir.

 • Hava izleme

Kötü hava izleme , parmak uçlarının soyulmasının en yaygın nedenidir  . Soğuk iklilerin yaşayan insanlar, parmak uçlarının onu kış soyulacağına inanırlar. Nemin düşük olduğu içindir hava soğuk ve iklim serttir, önce alınmadıkça soyulma ve çatlama oluşur gelir.

 • Sık El Yıkama

El yıkama sık sık parmak uçlarının ve parmakların soyulmasına neden olabilir. Günlük hayatta dışarıya dokunduğumuz yerler düşünüldüğünde, ellerin düzenli olarak yıkanması çok yararlı olabilir. Bununla birlikte, el yıkama sırasında kullanılan sabunlar genellikle cildin kurumasına neden olur. Kuru cilt soyulur ve çatlar. Normal şartlar altında cildimizde koruyucu bir yağ tabakası vardır ve ellerin yıkanması bu yağ tabakasını sık sık ortadan kaldırır.

 • Güneş yanığı

Yaz aylarında dik gelen güneş ışınlarının zararlı UV ışınları vardır. Elleriniz uzun süre zararlı ışınlara maruz kalırsa, parmak uçları güneş yanığından sıyrılır. Bu işlemde, parmaklar kırmızılaşabilir, hassas olabilir ve soyulduğunda incinebilir. Güneş yanığı genellikle birkaç hafta içinde tamamen kaybolur, ancak ileri yanıkların sık tekrarlaması cilt kanseri riskini artırır.

 • Kimyasallar

Birçok insan işlerinden dolayı kimyasallara maruz kalmaktadır. Özellikle tarım, inşaat ve kimyada çalışanlar risk altındadır. Bununla birlikte, temizlik ürünleri zararlı kimyasallar da içerir. Temizlik yaparken dikkat etmezseniz, eller zarar görebilir. Bu hasar parmak uçlarının soyulmasına neden olur . Kişisel bakım ürünleri ayrıca ellere zarar verebilecek kimyasallar içerebilir. İnsanlar şampuan, sabun ve el kremlerini seçerken dikkat etmelidir. Cilt tipine uygun olmayan kişisel bakım ürünleri risk faktörleridir.

 • Parmak emme

Parmak uçlarının soyulmasının yaygın nedenlerinden biri  , özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda parmak emmesidir. Parmak emme bebekler için normaldir ve eğer çocuklar büyüdüğünde hala devam ederse doktora başvurmalısınız.

 • Alerjiler

Alerjiye bağlı soyma, çoğunlukla temas halinde olduğunuz için parmak uçlarında görülebilir. alerji bazı durumlarda son derece ciddidir. Alerji belirtileri birkaç günden fazla devam ederse, profesyonel yardım almayı düşünmelisiniz.

 • egzama

Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve cilt döküntüsü, şişme, veziküller, kaşıntı gibi semptomlarda görülen bir sağlık durumudur. Vücudun farklı bölgelerinde ön plana çıkabilir. Egzama nedeniyle ellerde kızarıklık ve kaşıntı görülür. İleri egzama hastalarında, ellerde kabarcıklar da oluşabilir. Egzama bulaşıcı değildir. Genellikle elleri kimyasallara maruz kalan insanlarda görülür. Genetik de olabilir.

 • Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, bağışıklığın çok aktif olduğu ve cilt hücrelerinin normalden çok daha hızlı çoğalmasına neden olan bir hastalıktır. Genetik sedef hastalığında önemli bir rol oynar, hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sedef hastalığı olan insanların cildi iltihaplanma eğilimindedir. Hastalık nedeniyle deride kırmızı, kabarık ve iltihaplı yaralar oluşur. Sedef hastalığı ciddi kaşıntıya neden olur. Bu parmak uçlarının soyulmasına yol açar  .

 • Eksfoliyatif Keratoliz

Ellerde ve ayaklarda soyulmaya neden olan bu durum oldukça rahatsız edicidir. Eksfoliyatif keratoliz, daha sonra soyulmayı gerektiren kabarcıklara neden olur. Hastalık genellikle yaz aylarında görülür. Kimyasal ürünler Eksfolyatif keratolizi kötüleştirebilir.

 • Kawasaki hastalığı

Japonya’nın adını taşıyan bu sağlık durumu, hızla yükselen ateş, deri döküntüleri ve şişkinlik gibi semptomlara sahiptir. Çocukların yakalandığı Kawasaki Hastalığı, el ve ayaklarda döküntü ve kabuklara neden olur. Hastalığın sonuçları  parmak uçlarının soyulmasını içerir .

Parmak Ucu Peeling Tedavileri

 • Hava koşulları

İklim koşullarını değiştirmek mümkün olmasa da, hava durumuna göre önlem almak mümkündür. Hava çok soğuksa eldivensiz dışarı çıkmayın ve ellerinizi sık sık nemlendirmeyin. Çok soğuk suya maruz bırakmayın.

 • Sık El Yıkama

Ellerinizi yıkamak sık sık parmak uçlarının soyulmasına neden oluyorsa  , sabununuzu değiştirebilirsiniz. Daha yağlı ve nemlendirici bileşenler içeren sabunlar, ciltteki yağ tabakasının varlığını sürdürmesini sağlar. Elinizi yıkadığınız suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğundan emin olun. Ayrıca, ellerinizi yıkamamanız gerektiğini söyleyemeyiz, ancak yıkama sıklığınızı en az biraz azaltabilirsiniz.

 • Güneş yanığı

Güneş yanığı, parmak uçlarının soyulmasından daha kötü sonuçlara yol açabilir  . Güneş yanığının etkilerini azaltmak için kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız. Güneş koruyucunuz yüksek faktörlere sahip olmalıdır. En az 50 faktörlü güneş koruyucu seçin. Ayrıca, yaz aylarında öğle saatlerinde açık havada ve kumsalda uzun süreli korunmasız güneşlenmekten kaçının. Çünkü güneş yanığı ileri düzeyde cilt kanserine neden olabilir. Bir şekilde güneş yanığınız varsa, yanık kremi uygulamak ağrınızı hafifletebilir. Ellerinizi bir süre tahriş edecek aktivitelerden kaçının.

 • Kimyasallar

Kimyasallar eliniz için en zararlı şeyler arasındadır. İşinizin bir gereği olarak kimyasallarla temas etmeniz gerekiyorsa, parmak uçlarının soyulmasını önlemek için her zaman koruyucu eldiven kullanın  .  Kişisel bakım ürünlerinizde daha doğal içerikli ürünler seçmeniz de daha iyi olacaktır.

 • Parmak emme

Bebeklerin parmak emmesi son derece doğaldır ve onları önlemeye çalışmanıza gerek yoktur. Çocuklarınız yaşlandıkça parmaklarını emmeye devam ederse, eski yöntemlere başvurabilirsiniz. Bunun için büyükanneler tarafından durmalısın! Genel olarak, çocukların eline zarar vermeyen biber uygulamak yararlı olabilir. Parmak emmeyi engelleyemiyorsanız, bir pedagog veya çocuk doktorundan yardım isteyebilirsiniz.

 • Alerjiler

Bazı insanlar alerjiler konusunda diğerlerinden daha duyarlıdır. Parmaklarınız alerjiler nedeniyle soyuluyorsa, tam olarak neye alerjiniz olduğunu bularak başlamalısınız. Ellerinizdeki alerjiye dokunduğunuz şey neden olur. kimyasal veya lateks veya gıda olabilir. Bazı alerjiler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Alerjinizin belirtisi birkaç gün içinde kaybolmazsa, doktorunuza danışın.

 • egzama

İlaç tedavileri ile kontrol edilir. Bunun için doktorunuzun kremlerini düzenli olarak uygulayın ve ilaçlarınızı tamamen alın. Doktorunuzun söylediği el yıkama ve kurutma rutinini de takip etmelisiniz. Tedaviler egzama semptomlarını hafifletir veya ortadan kaldırır. Böylece parmak ucu soyulması  sona erer.

Sedef hastalığı

Sedef hastalığının tedavisi yoktur, ancak bazı tedavilerle kontrol edilebilir. Yaşadığınız belirtiler için doktorunuza danışın.

 • Eksfoliyatif Keratoliz

Eksfoliyatif Keratolizin erken aşamalarında nemlendirici kullanmaktan faydalanır ve semptomları son derece hafifletir. Hastalığın ilerleyen aşamaları tıbbi tedaviler içindir.

 • Kawasaki hastalığı

Kawasaki hastalığı çocuklarda ciddi bir kalp hastalığıdır. Semptomlar  parmak ucu soyulması , kızarıklık ve şişmeyi içerir. Bu ciddi hastalık için çocuğunuzu en kısa zamanda doktora götürmelisiniz.

6 Replies to “Causes And Treatments Of Fingertips Peeling”

Leave a Reply

Your email address will not be published.